Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła

Nowe regulacje dotyczące pomp ciepła

Do niedawna, rząd ogłosił, że na listę ZUM zostaną wpisane tylko pompy ciepła z europejskim certyfikatem, nadawanym przez akredytowane laboratoria. Jednak niespełna trzy tygodnie później, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadził zmiany w przepisach, które wracają cały projekt do punktu wyjścia.

W założeniu, aby pompa ciepła mogła trafić na polski rynek, musiałaby posiadać certyfikat z laboratorium z Unii Europejskiej. Celem było zapewnienie, że wszystkie parametry i normy urządzenia są odpowiednio oceniane. „Od ponad roku trwały konsultacje ze stroną społeczną, które nie budziły wcześniej kontrowersji” – podkreśla dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Zmiana kursu w regulacjach

Nagle, 10 maja, zaproponowano rozszerzenie palety urządzeń dopuszczonych do wpisywania na listę ZUM. „Dopuszczenie dodatkowych znaków jakości Keymark, EHPA Q i Eurovent, spowoduje napływ pomp ciepła wątpliwej jakości na polski rynek oraz wpłynie na zakup urządzeń o zawyżonych parametrach przez polskich konsumentów” – komentuje dr Nocoń.

Taki kierunek działań może prowadzić do dalszego spadku zaufania do pomp ciepła, które już wcześniej były importowane z Azji bez odpowiednich wymogów co do ich jakości i efektywności. „Istnieje obawa, że polski konsument zniechęci się do tej technologii na długie lata” – dodaje dr Nocoń.

Reakcje i przyszłość pomp ciepła

Podczas konferencji prasowej w połowie maja przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska również wyjaśniali swoją decyzję. „Zmiana ustawy dotyczącej norm jakości paliw ma na celu równą konkurencję między różnymi technologiami” – informuje Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w MKiŚ.

„To nas zaskoczyło, zwłaszcza że wcześniej producenci pomp ciepła apelowali o wstrzymanie zapowiedzianych zmian” – kontynuuje dr Nocoń, zaniepokojony nowymi regulacjami i ich wpływem na rynek.

Niezależnie od intencji, wprowadzenie nowych regulacji w obecnym kształcie może prowadzić do dalszych problemów, zarówno dla konsumentów, jak i dla całej branży. Czy uda się zatrzymać te zmiany? – zastanawia się dr Nocoń.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE w akcji

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, zrzeszająca ponad 120 firm, zajmuje się opracowywaniem projektów i aktów prawnych w branży OZE. Współpracując z władzami, Izba stara się wpływać na kształtowanie rozwiązań prawnych, które bezpośrednio wpływają na rozwój polskiej gospodarki i technologii OZE.

Dla dziecka - porównaj na Ceneo

Zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła

0
Would love your thoughts, please comment.x
WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner