Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nowe regulacje dotyczące pomp ciepła

Do niedawna, rząd ogłosił, że na listę ZUM zostaną wpisane tylko pompy ciepła z europejskim certyfikatem, nadawanym przez akredytowane laboratoria. Jednak niespełna trzy tygodnie później, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadził zmiany w przepisach, które wracają cały projekt do punktu wyjścia.

W założeniu, aby pompa ciepła mogła trafić na polski rynek, musiałaby posiadać certyfikat z laboratorium z Unii Europejskiej. Celem było zapewnienie, że wszystkie parametry i normy urządzenia są odpowiednio oceniane. „Od ponad roku trwały konsultacje ze stroną społeczną, które nie budziły wcześniej kontrowersji” – podkreśla dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Zmiana kursu w regulacjach

Nagle, 10 maja, zaproponowano rozszerzenie palety urządzeń dopuszczonych do wpisywania na listę ZUM. „Dopuszczenie dodatkowych znaków jakości Keymark, EHPA Q i Eurovent, spowoduje napływ pomp ciepła wątpliwej jakości na polski rynek oraz wpłynie na zakup urządzeń o zawyżonych parametrach przez polskich konsumentów” – komentuje dr Nocoń.

Taki kierunek działań może prowadzić do dalszego spadku zaufania do pomp ciepła, które już wcześniej były importowane z Azji bez odpowiednich wymogów co do ich jakości i efektywności. „Istnieje obawa, że polski konsument zniechęci się do tej technologii na długie lata” – dodaje dr Nocoń.

Reakcje i przyszłość pomp ciepła

Podczas konferencji prasowej w połowie maja przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska również wyjaśniali swoją decyzję. „Zmiana ustawy dotyczącej norm jakości paliw ma na celu równą konkurencję między różnymi technologiami” – informuje Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w MKiŚ.

„To nas zaskoczyło, zwłaszcza że wcześniej producenci pomp ciepła apelowali o wstrzymanie zapowiedzianych zmian” – kontynuuje dr Nocoń, zaniepokojony nowymi regulacjami i ich wpływem na rynek.

Niezależnie od intencji, wprowadzenie nowych regulacji w obecnym kształcie może prowadzić do dalszych problemów, zarówno dla konsumentów, jak i dla całej branży. Czy uda się zatrzymać te zmiany? – zastanawia się dr Nocoń.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE w akcji

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, zrzeszająca ponad 120 firm, zajmuje się opracowywaniem projektów i aktów prawnych w branży OZE. Współpracując z władzami, Izba stara się wpływać na kształtowanie rozwiązań prawnych, które bezpośrednio wpływają na rozwój polskiej gospodarki i technologii OZE.

Dla dziecka - porównaj na Ceneo

Zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła

0
Would love your thoughts, please comment.x
WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner