Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jak zarządzać rozwojem kariery

W dzisiejszych czasach rozwój kariery często wymaga podejścia „zrób to sam”. Firmy coraz rzadziej oferują formalne szkolenia – trend, który utrzymuje się od lat. Wynika to z faktu, że pracownicy często zmieniają miejsca pracy (średni czas pracy w jednym miejscu wynosi obecnie około czterech lat), co sprawia, że firmy nie widzą sensu w inwestowaniu w ludzi, którzy prawdopodobnie odejdą. To duża zmiana w porównaniu do czasów, gdy seniorzy inwestowali w rozwój pracowników.

Obecnie, organizacje nieświadomie pozostawiają pracowników z lukami w umiejętnościach i ślepymi punktami, które mogą zagrozić ich karierom i skuteczności organizacyjnej. Menedżerowie również nie pomagają. Zbyt zajęci swoimi własnymi obowiązkami, nie mają czasu ani energii, aby skupić się na rozwoju innych.

Idealnie, organizacje powinny robić więcej, aby wspierać rozwój kariery: zachęcać do natychmiastowej informacji zwrotnej, opracowywać jasne kryteria oceny, dostarczać rozwijającą informację zwrotną oraz zapewniać zasoby i motywacje dla menedżerów do priorytetowego traktowania rozwoju pracowników. Jednak w rzeczywistości ciężar spoczywa na pracownikach. Pracownicy na wszystkich szczeblach muszą nauczyć się identyfikować swoje słabości, odkrywać ślepe punkty i wzmacniać swoje umiejętności.

Oto sześć sposobów na przejęcie kontroli nad rozwojem kariery:

1. Zrozum, na co jesteś oceniany

Co oznacza sukces na Twoim stanowisku? Jakie są Twoje cele zawodowe i wskaźniki sukcesu? Najlepiej jest ustalić to z menedżerem, ale jeśli to się nie dzieje, zapisz swoje rozumienie celów i kluczowych wskaźników wydajności. Przedstaw je swojemu szefowi, aby uzyskać ich zgodę i utrzymuj stały dialog, aby upewnić się, że jesteś na właściwej drodze.

2. Rozwiązuj swoje ślepe punkty

Najlepsi pracownicy zawsze się uczą i dostosowują, regularnie szukając opinii od swojego szefa, współpracowników i podwładnych. Jeśli Twój szef nie daje Ci proaktywnie informacji zwrotnej, rozpocznij rozmowę sam. Po prezentacji lub ważnym spotkaniu, wskaż jedną rzecz, która poszła dobrze, a następnie poproś o radę na temat jednej rzeczy, którą możesz poprawić. Najlepiej utrzymać to proste; większość ludzi może przyswoić tylko jeden obszar do poprawy naraz. Słuchaj i dziękuj swojemu szefowi za opinię.

3. Koduj swoje nauki

Możesz uchwycić opinie i nauki, prowadząc dziennik. Wypisz pięć do dziesięciu umiejętności lub kompetencji, które musisz rozwinąć na swoim stanowisku, i oceniaj się (samodzielnie lub z pomocą zaufanego doradcy) w każdej z nich. Na przykład, jeśli jesteś marketerem, możesz ocenić się na A w rozwoju reklamy, B+ w analizie cenowej i C w marketingu handlowym. Skup się na ocenach C, aby zamknąć luki w umiejętnościach. Szukanie opinii od kogoś, kto wcześniej zajmował Twoje stanowisko, może przyspieszyć Twoją naukę.

4. Zwiększ swoją widoczność wśród wyższej kadry zarządzającej

Nie zawsze można zwrócić na siebie uwagę liderów przez bezpośrednią pracę, więc warto spróbować wolontariatu przy inicjatywach, takich jak prace charytatywne, wydarzenia firmowe czy rekrutacja na uczelniach. To łatwy, ale często pomijany sposób, aby zetknąć się z seniorami, którzy zobaczą Cię w akcji i, miejmy nadzieję, zauważą Twoje wkłady.

5. Stań się ekspertem w obszarze rosnącego znaczenia dla Twojej firmy

Twoja firma może zmagać się z zakłóceniami wywołanymi przez nowe technologie, takie jak internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy chmura. Stań się ekspertem w swoim dziale w zakresie nowo powstającego zagadnienia. Przeprowadzaj badania i przeglądy literatury, uczestnicz w konferencjach lub pisz na ten temat. Rozwijanie ekspertyzy w nowym obszarze o rosnącym znaczeniu może prowadzić do awansów i innych możliwości kariery.

6. Szukaj dobrych rad i mentoringu

Perspektywa doświadczonej osoby jest nieoceniona, ale bezpośrednie pytanie „Czy będziesz moim mentorem?” może ją odstraszyć. Spróbuj spotkać się w nieformalny sposób: w kawiarni w holu firmy, na firmowym pikniku lub wycieczce golfowej. Znaj bio osoby i bądź przygotowany na zadanie kilku dobrych pytań związanych z ich dziedziną ekspertyzy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, usłyszysz: „Jeśli mogę Ci pomóc, daj znać.” Tydzień później, możesz zaprosić tę osobę na kawę, aby „kontynuować rozmowę”. Z czasem może się naturalnie rozwinąć relacja mentora.

Silne umiejętności funkcjonalne wymagają czasu do rozwoju. W większości stanowisk, czy to sprzedaż korporacyjna, marketing marki, logistyka łańcucha dostaw, czy finanse korporacyjne, kompetencja często polega na posiadaniu głębokiej wiedzy funkcjonalnej w czterech lub pięciu kluczowych obszarach i dobrej wiedzy roboczej w kolejnych czterech lub pięciu. Bez chęci podejmowania różnych zadań lub nawet strategicznych ruchów bocznych, dobrze zaokrąglony zestaw umiejętności będzie nieuchwytny. Wymaga to cierpliwości.

Dla dziecka - porównaj na Ceneo

Jak zarządzać rozwojem kariery

0
Would love your thoughts, please comment.x
WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner