Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Hydratacja dzieci – jak zapobiegać odwodnieniu i często popełniane błędy

Znaczenie właściwej hydratacji u dzieci

Woda jest niezbędna do życia, jednak troska o właściwą hydratację i niedopuszczanie do odwodnienia są szczególnie istotne u dzieci. Zachęcanie do picia oraz zapobieganie odwodnieniu to zadania, przed którymi stoi każdy opiekun. Nawyk sięgania po łyk wody powinien być wyrabiany od najwcześniejszych lat, choć przekonanie dziecka do wyboru zdrowej wody zamiast popularnych, dosładzanych napojów jest często wyzwaniem.

Woda stanowi około 65% masy ciała dorosłego człowieka, a u małych dzieci jej zawartość może sięgać nawet 70-80%. Jest nieodzownym elementem zarówno dla podtrzymywania funkcji życiowych, jak i prawidłowego rozwoju. Odpowiada za takie procesy jak regulacja temperatury ciała, synteza hormonów, funkcjonowanie stawów oraz produkcja płynu mózgowo-rdzeniowego.

Prawidłowa podaż wody w diecie dziecka

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Niemowlęta karmione piersią zazwyczaj nie potrzebują dodatkowych źródeł wody do 6. miesiąca życia. Po wprowadzeniu pokarmów stałych, woda powinna stać się regularnym elementem ich diety. Ważne jest, aby zachęcać dzieci do regularnego wybierania wody zamiast innych napojów, szczególnie w przypadku dzieci, które są bardziej aktywne fizycznie.

Odwodnienie a stan zdrowia dzieci

Odwodnienie może być niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci i niemowląt. Wyróżniane są trzy stopnie odwodnienia – od minimalnego, przez umiarkowane, aż do ciężkiego, które może wymagać natychmiastowej hospitalizacji. Objawy obejmują m.in. utratę masy ciała, osłabienie, przyspieszenie pulsu oraz suche błony śluzowe.

Zachęcanie dzieci do picia wody

W erze reklam i słodzonych napojów zachęcanie dzieci do picia wody miewa swoje trudności, ale istnieją skuteczne metody. Na przykład, wspólne przygotowywanie „wody z dodatkami”, w której dzieci mogą dodawać zioła, owoce czy kwiaty, może znacząco podnieść zainteresowanie dzieci zdrowym nawykiem.

Domowy dzbanek filtrujący może także pomóc w ograniczeniu ilości plastiku i podnoszeniu świadomości ekologicznej, zawsze zapewniając dostęp do czystej, zdrowej wody. Popularne filmy i bajki mogą być wykorzystywane do projektowania atrakcyjnych butelek, które zachęcą dzieci do sięgania po wodę.

Alternatywne źródła nawodnienia

W diecie dziecka mogą znajdować się również inne płyny, które skutecznie nawilżają organizm. Są to na przykład świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe oraz zupy. Ważne jest, aby unikać słodkich napojów gazowanych, które mogą prowadzić do odwrotnego efektu – dehydratacji.

Dla dziecka - porównaj na Ceneo

Hydratacja dzieci – jak zapobiegać odwodnieniu i często popełniane błędy

0
Would love your thoughts, please comment.x
WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner